Středa, srpen 22, 2007

Vzpomínky na Sázavafest

Tak se nám ten letošní Sázavafest opětovně vydařil. Možná by bylo lze nalézt nějakou vadu kdyby se člověk snažil, ale až tak hnidopišský nebudu. Nechci být. Obecně se nemohu vystříhat jen a pouze kladným emocím při vzpomínce na ten pohodově strávený víkend, ke kterým alespoň v mém případě mimo jiné určitě přispělo i to, že protentokrát byli hlavní zahraniční interpreti vybráni z triphopového podhoubí.

Netroufám si odhadnout zda při vystoupení i jinak rozesmátá a usměvavá Skye je i v životě stále tak pozitivně laděná, ale její místy až přeexponované nadšení jí zkrátka bylo možné uvěřit. Právě tahle pozitivní energie na mě asi nejvíce zapůsobila, ikdyž jako příjemné déjavu určitě působili někde v podvědomí uložené hlasy a zvuky tracků Morcheeby a přestože nový materiál ještě tak účinně nefungoval jednalo se určitě o příjemnou a svěží tvorbu. Ikdyž Skye nepřijela ve svém oblíbeném hippísáckém karavanu, přivezla s sebou velmi pozitivní energii a dobrou náladu, a to se cení. Ale zřejmě není pochyb o tom, že to byl vcelku kladný zážitek i pro ní (jinak by se asi neobtěžovala s děkovnou smskou Pavlu Klouparovi).Dalo by se říct, že co Skye započala na to v Čechách velmi výraznou měrou etablovaná partička z Bristolu navázala. Jejich set fungoval a pro mě se v případě vystoupení Kosheen jednalo o jeden z vrcholů festivalu. Ikdyž jednotlivé zážitky asi není možné objektivním způsobem srovnávat. Ale hudba Kosheen má velmi chytlavý místy až popový nádech a možná i proto se jejich písničky v paměti snadněji fixují a vcelku nenásilně upomínají. Na mysl mi probleskla i vzpomínka na jejich vystoupení před lety na festivalu Creamfields, které pro mě bylo stejně úchvatné. Ikdyž samotný festival byl značně odlišný a podle mého názoru po organizační stránce dost skličující.

Ale Sázavu, přesněji festivalový areál nedaleko městečka Kácova, zahrnovali i jiné než triphopové vibrace. Šťastnou rukou byli voleni i vystupující interpreti, přičemž lze zřejmě konstatovat, že z Česka bylo zvoleno asi to nejlepší, ikdyž konkrétní interpret nemusel být pro každého jedince přitažlivý. Festival ale dostál svému označení multižánrový a vždy bylo z čeho vybírat podle aktuální nálady a rozpoložení.

Někdo si možná mohl stěžovat, že jsou nejvzdálenější stage od sebe poměrně daleko a některá vystoupení spolu částečně nebo dokonce zcela kolidují. Osobně jsem už vcelku oproštěn od toho, brát festival jako soutěž či dostihy v počtu shlédnutých účinkujících, přičemž méně je někdy více, zvlášť když se nacházíte v příjemném prostředí obklopeni přírodou, tepajícím životem a příjemně se linoucí a pulsující muzikou. Někdy nemusíte mít svého Kozla, abyste měli co vychutnávat a když už máte chuť na pivo, tak jste pak nadmíru spokojen s podceňovanou Kácovskou dvanáctkou.

Městys Kácov určitě blahořečí svého patrona, který za prostory pro možné výhledově zřejmě dlouhodobější spočinutí na přilehlých pozemcích ústy organizátorů deklaroval pomoc a podporu, nemluvě o značném zviditelnění, doposud pro veřejnost v podstatě neviditelného městečka. Otevřenost a vstřícnost i podnikavost a pragmatičnost místních zastupitelů i živnostníků je třeba bezpochyby ocenit. Výzvě dočasnému několikanásobnému navýšení počtu obyvatel, potencionálních zákazníků, dokázali vyjít vstříc k pohodové plnosti žaludků i všeobecné spokojenosti i dalších potřeb festivalových návštěvníků.

Nelze více než vyjádřit respekt před konáním organizátorů Sázavafestu a popřát jim ještě více úspěchů do dalších ročníků. Za geniální tah pak musím označit nedělní dojezd s vystoupeními na malé stagei, který přispěl k větší poklidnosti i při cestování z festivalu domů, kam si každý mohl bez nehody donést bezva vzpomínky na svoje nově nabité prožitky a luxusní počasí, které se přes výhružné předpovědi nakonec podařilo pro prodloužený první srpnový víkend zajistit.

<< Domovská stránka

This page is powered by Blogger. Isn't yours?